Odwiedź:
|
Giełda Papierów Wartościowych stara się wspierać działania i inicjatywy na rzecz całego społeczeństwa. Mają one na celu wspieranie edukacji, nauki, kultury i dziedzictwa narodowego. Uznając edukację za główny czynnik rozwoju społecznego Giełda Papierów Wartościowych szczególnie angażuje się oraz inicjuje przedsięwzięcia w obszarze krzewienia wiedzy o rynku kapitałowym. Aby móc jak najlepszej realizować ten cel Giełda powołała do życia Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego.
GPW angażuje się także w akcje społeczne mające na celu pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, a także ofiaruje pomoc charytatywną polegającą na wspomaganiu finansowym potrzebujących za pośrednictwem wyspecjalizowanych organizacji.
W zakresie działalności na rzecz polskiego sportu Giełda Papierów Wartościowych jest sponsorem męskiej reprezentacji Polski w curlingu.
Wybrane działania wspierające cele charytatywne, kulturalne, społeczne zrealizowane w latach 2004-2006: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie solidaryzując się z ofiarami żywiołu, jaki dotknął kilkanaście krajów kontynentu azjatyckiego przyłączyła się do akcji niesienia pomocy poszkodowanym. Zarząd Giełdy postanowił, że całą kwotę stanowiącą przychody z opłat transakcyjnych na sesji w dniu 24 grudnia 2004 r. Giełda przeznaczy na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Pieniądze zostały przekazane na specjalne konto Caritas Polska. Giełda Papierów Wartościowych co roku ofiarowuje środki na cele charytatywne, społeczne i edukacyjne. W roku 2004 Giełda wspomagała finansowo m.in. Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Caritas Polska - z przeznaczeniem na dożywianie dzieci w szkołach. Pomoc została m.in. skierowana na rzecz dzieci z 5 szkół w woj. zachodnio-pomorskim. Giełda Papierów Wartościowych wsparła finansowo organizację III Narodowego Zlotu Harcerzy jaki odbył się w dniach 27.07 - 2.08 2004 w Warszawie. Zlot odbywał się w sześćdziesiątą rocznicę Powstania Warszawskiego, a jego uczestnicy będą podążać ścieżkami powstańczymi, brać udział w szkoleniach i grach konspiracyjnych. W roku 2004 Giełda Papierów Wartościowych rozpoczęła organizację cyklu wernisaży malarstwa współczesnego pod nazwą "Dziedziniec sztuki - osobistości polecają" . Wystawy odbywają się w holu głównym Centrum Giełdowego. Prezentowana jest twórczość wybitnych polskich malarzy polecana przez osobistości ze świata sztuki, kultury, a także biznesu. Pierwsza wystawa prezentowała malarstwo Jerzego Mierzejewskiego - najwybitniejszego polskiego pejzażysty metafizycznego, którego, zgodnie z przyjętą formułą, polecił prof. Andrzej Rottermund, wybitny historyk sztuki, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Wstęp na wernisaże jest bezpłatny. Ambasada RP w Brukseli, która jest właścicielem fortepianu Steinway, na którym koncertował niegdyś wybitny polski wirtuoz i Premier II Rzeczypospolitej Ignacy Jan Paderewski zwróciła się do Giełdy z prośbą o pomoc w zebraniu środków na renowację instrumentu. Część kwoty potrzebnej do odrestaurowania instrumentu przekazał Giełda. Od kilku lat Giełda Papierów Wartościowych dofinansowuje renowację zabytkowych kaplic i grobowców na Cmentarzu Powązkowskim. Dzięki wsparciu darczyńców wiele zabytkowych obiektów Starych Powązek zostało uratowanych od zniszczenia i rozpadu. Dotacje finansowe Giełda przekazała w latach 2001, 2003 i 2005 na konto Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami powołanego przez Jerzego Waldorffa w 1974 roku. Curling to sport o wielowiekowej tradycji, rozwijający się w ostatnich latach wyjątkowo dynamicznie. Od roku 1998 (Igrzyska Zimowe w Nagano) curling jest dyscypliną olimpijską. Drużyna Media Curling Club, złożona w większości z pracowników Giełdy, w roku 2004 wywalczyła mistrzostwo Polski i stanowi trzon reprezentacji Polski w tej dyscyplinie. |
Ciekawe linki:
|